Renesans mieszkań dużych i dwupoziomowych dzięki programowi MdM!

Choć od wielu lat tendencja mieszkaniowa jest stabilna, bo klienci poszukują najczęściej mieszkań o średnim metrażu między 40 a 60 mkw., to dzięki dopłatom w ramach programu Mieszkanie dla Młodych przybywa coraz więcej osób spełniających swoje marzenia, które kupują większe lub dwupoziomowe lokale.

Obecnie najwyższa sprzedaż dotyczy mieszkań jedno- i dwupokojowych. Coraz częściej jednak do głosu dochodzą większe lokale, m.in. o powierzchni przekraczającej 70 mkw. oraz dwupoziomowe. Sytuacja zmieniła się wraz z początkiem 2014 roku, ponieważ uzyskanie dopłaty możliwe jest także w przypadku większych mieszkań, a limit uzależniony jest od kwoty za mkw.

Większość Polaków jest w stanie przeznaczyć na mieszkanie kwotę oscylującą w granicy 200-300 tys. zł. W efekcie, możliwości finansowe klientów przekładają się na metraż mieszkań. W momencie dopłaty, w ramach rządowego MdM, klientów stać na większe mieszkania przy zachowaniu ceny sprzed funkcjonowania programu.

Często klienci utożsamiają większe oraz dwupoziomowe mieszkania z wysoką ceną. Wynikało to z poczucia, że lokal mieszczący się na dwóch kondygnacjach ma bardziej prestiżowy charakter. Często dwupiętrowe mieszkania posiadają także dodatkowe atrakcje w postaci tarasów bądź bliskości zieleni lub panoramę miasta.

Choć prestiż dwupiętrowych mieszkań nadal funkcjonuje w świadomości klientów, to należy zwrócić uwagę, że ceny są dla kupujących akceptowalne, a znacząco przysłużył się temu rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Wśród lokali opartych na dwóch kondygnacjach można wyróżnić mieszkania pod Poznaniem, m.in. w Plewiskach na Osiedlu Słoneczne Tarasy.