Małżeństwo konieczne dla MdM?

„Mieszkanie dla Młodych”, podobnie jak poprzedni rządowy program, „Rodzina na Swoim”, został zorganizowany w taki sposób, by stan cywilny wnioskodawców nie miał znaczenia. Z „MdM” mogą korzystać zarówno małżonkowie, jak i osoby samotne. Istnieje także możliwość wzięcia kredytu wspólnie z bliską rodziną, gdy dana osoba nie posiada zdolności kredytowej.

Na dopłatę w ramach programu MdM mogą liczyć tylko osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. W przypadku par pod uwagę należy wziąć wiek młodszego małżonka. Co istotne, ci, którzy starają się o dofinansowanie, nie mogą być jednocześnie właścicielem innego mieszkania ani posiadać udziałów w budynku z samodzielnym lokalem.

W przypadku osób, które zarabiają za mało, a także nie mogą liczyć na wsparcie bliskich, to ślub i połączenie wpływów może być warunkiem uzyskania zdolności kredytowej. W przypadku, gdy każdy z partnerów uzyskuje wysokie zarobki, korzystniejsza może być opcja bez związku małżeńskiego. Każdy z nich może starać się o osobny kredyt, a w rezultacie dopłatę.