MdM w IV kwartale 2014

Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował limity cenowe programu „MdM” obowiązujące od października br. aż do końca I kwartału 2015 roku. Limity te określają maksymalną cenę za metr kwadratowy mieszkania, umożliwiającą otrzymanie dopłaty w ramach rządowego programu. W większości gmin wartości te nieznacznie się zwiększyły. Dla Poznania i okolic wzrost ten wyniósł zaledwie 0,1 procent.

Na dofinansowanie do wkładu własnego mogą liczyć osoby, które kupią w Poznaniu mieszkanie w cenie do 5915,80 zł za mkw. W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy Wielkopolski maksymalny koszt metra kwadratowego to obecnie 5036,46 zł, zaś w przypadku pozostałej części regionu - 4197,05 zł. Systematyczne powiększanie limitów cenowych jest wyrazem dążenia do poprawy dostępności oraz popularności programu. W parze z działalnością władz idą również inicjatywy rynku kredytów hipotecznych. Coraz więcej banków oferuje bowiem kredyty „MdM” na atrakcyjnych cenowo warunkach.

Postęp, mimo że nieznaczny, napawa optymizmem. Niewykluczone, że w przyszłym roku rządowy program czekają bardziej okazałe zmiany. Warto dodać, że już teraz trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.