Stabilizacja rynkowa. Czy dziś warto kupić mieszkanie?

Sytuację na rynku mieszkaniowym od pięciu kwartałów można ocenić jako stabilną. Wzrosty cen zauważalne są w największych polskich miastach, m. in. Warszawie, Katowicach, Białymstoku czy Bydgoszczy. W Poznaniu wahania są niezauważalne, co nie znaczy, że w kolejnych miesiącach, np. za sprawą zmian w limitach MdM sytuacja nie ulegnie zmianie.

Według prognoz stabilizacja cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym powinna się utrzymać jeszcze kilka miesięcy. Warto jednak zwrócić uwagę na zmiany w zasadach udzielania kredytów hipotecznych. Od początku stycznia, aby zdobyć kredyt, będzie trzeba posiadać 10-proc. wkład własny. Możliwe jest także podniesienie limitów cenowych w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych”. Trudno przewidzieć, jakie zmiany będą nas czekały w kolejnym kwartale, dlatego osoby, które nie podjęły jeszcze decyzji, powinny przyjrzeć się sytuacji na rynku i zastanowić nad wyborem mieszkania. Może się bowiem okazać, że za 4-5 miesięcy sytuacja ulegnie zmianie.

Co ważne, w październiku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. Powinno to wpłynąć stymulująco na rynek, dzięki czemu dziś mamy większą dostępność kredytów mieszkaniowych. To także działa na korzyść zakupu jeszcze w 2014 r.