Jak optycznie powiększyć mieszkanie?

Niezależnie od powierzchni posiadanego mieszkania prędzej czy później odczuwalny będzie w nim brak dostatecznej przestrzeni życiowej. Warto zatem poznać kilka sztuczek, które łatwo i bezinwazyjnie sprawią, że własne M stanie się przestronniejsze.

Oświetlenie, będące najprostszym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni, to podstawowy aspekt, o który warto zadbać. Przede wszystkim, w parze z optymalizacją dostępu światła dziennego powinien iść odpowiedni dobór kolorystyki wnętrz. Na większości ścian sprawdzają się ciepłe odcienie barw. Co ważne, także kolor listew podłogowych wpływa na jakość oświetlenia wnętrza. Odpowiedni efekt można uzyskać przy doborze barwy podobnej bądź jaśniejszej od ścian. Aranżując z kolei sztuczne oświetlenie domu, należy jednakowo starannie zadbać zarówno o ogólne, jak i punktowe rozmieszczenie świateł. Istotną rolę w całym procesie odgrywają lustra, które umiejętnie zamocowane, dodadzą pomieszczeniu przestrzeni i głębi.

Aranżowanie przestrzeni wymaga pomysłowości, dlatego też warto wykorzystywać w mieszkaniu rozwiązania innowacyjne. Nieszablonowe podejście do organizacji wnętrza może przynieść naprawdę wymierne korzyści. W wielu pomieszczeniach domu sprawdzają się na przykład wielofunkcyjne meble, które niewykorzystywane, oferują dodatkową przestrzeń. Należą do nich m.in. rozkładane sofy, rozkładane z szafy łóżka, składane biurka itp. Tam, gdzie to możliwe, warto również rozważyć budowę antresoli, mogącej posłużyć za sypialnię, miejsce do pracy czy skrytkę na rzeczy. Podobnie jak piętrowe łóżko w pokoju dziecięcym, jest to bardzo efektywna oszczędność przestrzeni życiowej.

Na nic zdadzą się powyższe rady, jeśli w mieszkaniu będzie panował chaos i bałagan. Należy pamiętać o tym, że tylko uporządkowane wnętrze może wyglądać przestrzennie. Nie chodzi tylko o kurz, czy zagracenie pomieszczeń. Nawet zbyt duża ilość ozdób bądź mebli ma negatywny wpływ na postrzeganie przestrzeni. Pomocne w jej aranżacji jest przykładowo selektywne wywożenie części zbędnych, sezonowo niepotrzebnych, sprzętów czy ubrań.

Podsumowując, optyczne powiększenie mieszkania nie musi być wcale trudnym przedsięwzięciem. Metraż mieszkań w Plewiskach powstających w ramach projektu Słoneczne Tarasy 1 i 2 pozwala na swobodną organizację przestrzeni. Stosując się do powyższych rad można w nich z łatwością zaaranżować przestronne i komfortowe wnętrza, dlatego warto temu zagadnieniu poświęcić trochę czasu oraz energii.