„MdM” popularny… wśród singli

Program, którego celem było przede wszystkim wsparcie młodych rodzin, nie do końca spełnił wszystkie założenia. W tym roku z rządowego dofinansowania skorzystało zaledwie 36 małżeństw mających trójkę lub więcej dzieci. Czy tendencja ta ulegnie zmianie w przyszłym roku?

Bieżące dane dobitnie pokazują, że efektywność programu „MdM” nie należy do najlepszych w skali krajowej. Niemalże 400 mln zł zostało niewykorzystanych przez obywateli i wróciło do budżetu państwa. Wartość ta stanowi prawie dwie trzecie dostępnych aktualnie środków. W nadchodzącym roku pula dofinansowania wyniesie jeszcze więcej, bo aż 715 mln zł. Niemniej jednak BGK szacuje, że w 2015 roku 80% tego budżetu zostanie wykorzystane. Skąd ten optymizm? Okazuje się, że program „MdM” ma ulec nowelizacji. W konsekwencji duże rodziny będą mogły liczyć na dopłatę do mieszkania o powierzchni 65 mkw. Jednocześnie zniknie także obowiązek nie posiadania pierwszego lokum.

Złagodzenie kryteriów ma doprowadzić do wzrostu popularności programu wśród głównej grupy beneficjentów, jaką winny być rodziny. Dotychczas ponad 50 % osób korzystających z programu stanowili single. Nowelizacja przepisów ma wejść w życie wiosną 2015 roku.