Ożywienie na rynku pierwotnym

Po analizie zeszłorocznej aktywności deweloperów, którą przeprowadził GUS, okazało się, iż rynek pierwotny znacznie się ożywił. Zanotowano większą liczbę wydanych zezwoleń na rozpoczęcie budowy. Ostatni raz deweloperzy byli tak aktywni w kwietniu 2012 roku.

Badania udostępnione przez GUS pozwoliły przeanalizować sytuację na rynku miesiąc po miesiącu. Okazało się, że od I do III kwartału 2014 r. mało inwestycji zostało oddanych do użytku. Dopiero jesienią sytuacja znacznie się zmieniła. Zauważa się tendencję do oddawania lokali po 20-21 miesiącach, często w IV kwartale roku. Firma Twoje M stara się skrócić ten czas, budynki są oddawane nawet po 11 miesiącach.

O ile liczba ukończonych mieszkań nie była zbyt wysoka w zeszłym roku, to jeśli chodzi o rozpoczęcie budowy rzecz się ma zupełnie inaczej. W samym październiku 2014 r. poczyniono kroki na utworzenie 7700 mieszkań, a rekordową ilość zanotowano w marcu 8700 pozwoleń (liczbę te wyprzedziły tylko notowania z września 2011 roku, kiedy to zgodę otrzymało 1010 mieszkań). Także spółka Twoje M w ubiegłym roku rozpoczęła pracę nad kolejnymi etapami osiedli Słoneczne Tarasy oraz Słoneczne Tarasy 2 w podpoznańskich Plewiskach.

Inwestorzy są optymistami, zapewne przez wyniki z IV kwartału 2014 roku, które wskazują na bardzo dobrą sprzedaż. W sześciu największych miastach w Polsce zostało oddanych 11200 nowych lokali. Kolejne badania w kwietniu, wtedy to okaże się czy inwestorzy słusznie zainwestowali. Co istotne, duży wpływ na sprzedaż ma rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Niemal 70-proc. całej sprzedaży w 2014 r. spółka Twoje M zawdzięcza właśnie MdM-owi. Jednak na tegoroczny wynik będzie zapewne miała też wpływ Rekomendacja S IV, w świetle której kredytobiorca musi wnieść 10% wkładu własnego.