Szykują się zmiany – Rekomendacja U

Rzeczywistość kredytowa ulegnie zmianie od 1 kwietnia. W życie wchodzi nowa ustawa regulująca zasady oferowania ubezpieczeń wraz z kredytem bankowym - Rekomendacja U. Zbiór zasad regulujących rynek bancassurance (czyli ubezpieczeń oferowanych w połączeniu z kredytem) będzie miał wpływ na samodzielność kredytobiorców.

Wszystkie osoby, które poważnie zastanawiają się nad kupnem mieszkania na kredyt, mogą być spokojne. Rekomendacja U wielu kredytobiorcom ułatwi życie. Bank, w którym będziemy chcieli zaciągnąć kredyt, od tej pory nie może narzucić nam swojego ubezpieczenia. Według prawa może je nam szczegółowo przedstawić, wymagać od nas, aby kredyt był ubezpieczony, ale decyzja jest pozostawiona klientowi. Możemy więc wybrać ubezpieczyciela na własną rękę, co przedsiębiorczym klientom na pewno pozwoli sporo zaoszczędzić.

Banki od tej pory nie będą mogły występować w roli pośrednika ubezpieczeniowego i ubezpieczyciela, jak bywało dotychczas. Rekomendacja U kładzie nacisk na informowanie klienta. Warto jednak pamiętać, że czas oczekiwania na decyzję o udzieleniu kredytu wydłuży się i wziąć to pod uwagę przy podpisywaniu umów.