Kawalerka, dwu- czy trzypokojowe mieszkanie

Kawalerka, dwu- czy trzypokojowe mieszkanie? Jak wybrać idealne rozwiązanie dla siebie?

Rozważasz kupno mieszkania. Porównujesz układy, metraże, ceny i lokalizacje. Przeglądasz setki ofert, ale nadal nie wiesz, które mieszkanie będzie dla Ciebie najlepsze. Zanim dokonasz wyboru, weź dwa głębokie wdechy, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Mieszkanie jednopokojowe – dobry wybór na start.

Kawalerki, czyli mieszkania jednopokojowe, cieszą się dużym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na cenę. Jest to dobry pomysł na start – dla singli, czy par. Jednocześnie jednak zakup kawalerki jest bardzo wymagający. Powierzchnia mieszkania jednopokojowego często nie przekracza 35 metrów kwadratowych. Aby taka przestrzeń stwarzała dogodne warunki do codziennego życia, musi być dobrze przemyślana.

Ustawny pokój to taki, który pozwala na wyraźne wydzielenie stref:

  • kuchennej,
  • dziennej,
  • sypialnianej,
  • do pracy.

Taki podział zdecydowanie ułatwia organizację przestrzeni. Trzeba pamiętać, że w kawalerce jedno pomieszczenie spełniać będzie wiele funkcji - sypialni, salonu, jadalni, a nawet gabinetu. Wbrew obiegowej opinii, żeby wydzielić strefy wcale nie potrzeba ścian działowych czy parawanów. Odpowiednie ustawienie kanapy czy regału pozwoli na optyczne podzielenie przestrzeni, a tym samym na wygospodarowanie miejsca do pracy czy wypoczynku.

Mieszkania jednopokojowe o powierzchni ok. 30-35 m2 to optymalna wielkośćlokalu, w którym można wygodnie mieszkać i na co dzień czuć się komfortowo.

Mieszkanie dwupokojowe – najczęściej wybierane mieszkanie.

Dwa pokoje dają więcej możliwości aranżacyjnych niż kawalerka, a wydzielenie strefy dziennej i nocnej jest tu znacznie łatwiejsze. Większy pokój najczęściej staje sięsalonem, a mniejszy sypialnią. Dwupokojowe mieszkanie świetnie sprawdzi się również w przypadku osób pracujących w domu lub prowadzących własny biznes - jedno z pomieszczeń można zaadaptować na biuro czy miejsce spotkań z klientami. Dodatkowo jest to prawdziwa okazja dla osób inwestujących w nieruchomości pod wynajem.

Pary z dziećmi lub młode małżeństwa, które dopiero planują powiększenie rodziny, często zastanawiają się, czy dwupokojowe mieszkanie będzie dla nich odpowiednie. Jeśli wybierzesz ustawne i funkcjonalne mieszkanie, bez problemu zmieści się w nim cała rodzina. Małe dzieci często sypiają w sypialni rodziców. W momencie, gdy dzieci stają się starsze, a kolekcja ich zabawek wciąż rośnie, często rodzice „przeprowadzają się” do salonu, by mniejszy pokój przeznaczyć na pokój dziecka.

Czy mieszkanie dwupokojowe musi być duże? Niekoniecznie. Wystarczy, że jest odpowiednio zagospodarowane i ustawne. Już powierzchnia ok. 40 metrów kwadratowych stwarza dogodne możliwości aranżacji. W takim metrażu mamy pewność, że obydwa pokoje będą miały komfortowe wymiary.

Mieszkanie trzypokojowe – większa przestrzeń, więcej możliwości.

Rozwiązanie trzypokojowe świetnie sprawdzi się jako mieszkanie dla par oraz rodzin z dziećmi. Większa liczba pokoi umożliwia naturalny podział mieszkania na funkcjonalne strefy i zapewnienie każdemu z domowników przestrzeni, niezbędnej do codziennego funkcjonowania. W przypadku starszych pociech i nastolatków przyda się zapewnienie im prywatności, a dodatkowe pokoje zdecydowanie to ułatwią. Zakup mieszkania to inwestycja na lata, dlatego warto wziąć pod uwagę ewentualne powiększenie rodziny i wiążące się z tym niezbędne warunki mieszkaniowe.

Mieszkanie trzypokojowe stwarza znacznie dogodniejsze możliwości aranżacji niż mniejsze mieszkania. W tym przypadku wybór pomiędzy aneksem kuchennym, a samodzielną kuchnią nie musi być podyktowany wygodą, ale może być uzależniony wyłącznie od indywidualnych upodobań mieszkańców. Z jednej strony, pokój z aneksem kuchennym w naturalny sposób pełni funkcję pokoju dziennego i jadalni. Z drugiej jednak, samodzielna kuchnia może być wystarczająca jako strefa jadalna, a zamknięcie jej przestrzeni ułatwi utrzymanie ładu w mieszkaniu.

Dodatkowe udogodnienia – co jeszcze ma znaczenie?

Przy wyborze mieszkania warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, które sprawią, że komfort i przyjemność użytkowania będą większe. Mogą być to m.in.:

  • miejsce postojowe
  • balkon
  • ogród,
  • plac zabaw.

Jeśli masz dzieci, zwróć szczególną uwagę na okolicę. Lokale mieszkaniowe znajdujące sięw pobliżu parków, czy innych terenów zielonych pozwolą na bezpieczne spędzenie czasu wolnego. Bezpośrednie sąsiedztwo szkół czy przedszkoli znacząco wpłynie na wygodę codziennego funkcjonowania.

Każdy z tych czynników ma znaczenie, jeśli we własnym mieszkaniu chcesz czuć się naprawdę komfortowo. Świadomość, że mieszkasz komfortowo sprawi, że będziesz z przyjemnością wracać do swojego mieszkania.

Wybierz mieszkanie na miarę swoich potrzeb

Wybór mieszkania to kwestia bardzo indywidualna. Jego metraż, układ oraz liczba pomieszczeń powinny być dopasowane do stylu życia oraz aktualnych i przyszłych potrzeb. To inwestycja na lata, dlatego wybór powinien być naprawdęprzemyślany. Nie bój się zadawać pytań. Doradcy do spraw nieruchomości świetnie rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości i pomogą dokonać właściwego wyboru.