Co zraża nabywców przy zakupie mieszkania?

Co zraża nabywców przy zakupie mieszkania?

Przeglądanie ogłoszeń w internecie nie jest wystarczające do podjęcia ważnej decyzji o kupnie mieszkania. Często jednak potencjalni nabywcy umawiają się na spotkanie z deweloperem, oglądają mieszkanie i… już więcej się nie pojawiają. Dlaczego tak się dzieje? Co zniechęca potencjalnych nabywców do zakupu mieszkania? Na co najczęściej zwracają uwagę nabywcy?

Hałas z zewnątrz

Poziom natężenia odgłosów dochodzących z zewnątrz, takich jak hałas uczęszczanej drogi komunikacyjnej, trasy szybkiego ruchu jest czynnikiem, który skutecznie może zrazić nabywców do kupna mieszkania. Ważnym czynnikiem jest również kierunek ekspozycji okien, nie tylko na strony świata, ale również na sąsiadującą infrastrukturę.

Komunikacja miejska

Z jednej strony bliskość węzła komunikacyjnego jest przydatna, kiedy codziennie dojeżdżamy do pracy. Musimy się wtedy liczyć z nieustannym hałasem oraz obecnością obcych osób. Z drugiej strony, zbyt daleka odległość od komunikacji miejskiej może być również przeszkodą, która będzie kluczowym aspektem branym pod uwagę podczas dokonywania zakupu mieszkania.

Brak balkonu lub tarasu

Pomimo atrakcyjnej oferty mieszkaniowej, nabywcy mogą stracić zainteresowanie lokalem bez balkonu, tarasu i ogródka. Posiadanie namiastki zielonej przestrzeni na własnej posesji jest szczególnie istotne w przypadku mieszkań w bloku. Nabywcy szukają dodatkowej przestrzeni na przechowywanie np. roweru czy wózka, dlatego przydatna jest wózkarnia lub rowerownia.

Bliskość zabudowań

Zbyt bliska odległość pomiędzy zabudowaniami, która nie jest przedstawiana potencjalnym nabywcom na etapie wizualizacji, może odstraszyć klientów. Wrażenie zaglądania sobie do okien oraz ograniczenia własnej przestrzeni jest kolejnym czynnikiem, który może skutecznie zrazić nabywców ceniących swobodę i poczucie wolności.

Atrakcyjność okolicy

Niezagospodarowana przestrzeń wokół domu, albo nieatrakcyjny widok z okna mieszkania mogą zniechęcić do podjęcia decyzji o kupnie lokalu. Odpowiednia lokalizacja, w tym bliskość terenów zielonych, parków, dróg rowerowych, a także placów zabaw i miejsc, z których będziemy mogli korzystać z własnymi dziećmi, jest niezwykle ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy kupnie mieszkania.

Brak miejsca garażowego

W przypadku posiadania więcej niż jednego auta, gwarancja posiadania miejsca garażowego/postojowego jest niezbędna. Brak garażu lub miejsca do parkowania w niedalekiej odległości od budynku może być kolejnym czynnikiem, który skutecznie odstrasza przed zainwestowaniem w nieruchomość.

Rodzaj gruntu

Nabywcy, którzy decydują się na kupno nieruchomości, często chcą posiadać ją na własność. Zdarza się jednak, że deweloperzy budują inwestycję na gruncie dzierżawionym (użytkowanie wieczyste). Taka sytuacja występuje najczęściej przy inwestycjach zlokalizowanych w centrum miasta.

Cena nieruchomości

Jest to czynnik zniechęcający w przypadku ogłoszeń, w których nie określono dokładnej ceny za metr kwadratowy mieszkania. Potencjalni nabywcy zachęceni ofertą kontaktują się z deweloperem i oglądają lokal, jednak po otrzymaniu informacji o kwocie, która zdecydowanie przewyższa ich budżet i możliwości, rezygnują z kupna lokalu.