mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego

Co wybrać: mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?

Zdecydowaliście - kupujecie mieszkanie. Pozostaje zatem dokonać wyboru: rynek pierwotny czy rynek wtórny? Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, którym przyjrzymy się poniżej. Podjęcie ostatecznej decyzji, która wiąże się z kosztami, może być ryzykowne, dlatego tak ważne jest rozważenie wszystkich za i przeciw proponowanych rozwiązań.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego ma wiele korzyści. Pierwszą z nich jest fakt, że jedną z nich jest to, że dopasowujemy lokal do swoich potrzeb. Jakie są inne zalety zakupu mieszkania od dewelopera?

  • duża dostępność mieszkań na rynku deweloperskim,
  • możliwość samodzielnego decydowania o wystroju wnętrza,
  • wszystko w mieszkaniu i budynku jest nowe i nie wymaga dokonywania remontów,
  • zastosowanie w budynku nowoczesnych rozwiązań,
  • możliwość ingerencji w układzie mieszkania,
  • możliwość negocjacji ceny u dewelopera,
  • brak podatku od czynności cywilno - prawnej (2% PCC),
  • mieszkanie w stanie deweloperskim objęte jest gwarancją i rękojmią.

Obecnie można znaleźć ciekawe propozycje mieszkań z rynku pierwotnego usytuowanych w niezwykle atrakcyjnych częściach miasta lub na jego obrzeżach. Coraz częściej powstają nowoczesne osiedla położone w doskonałej lokalizacji dobrze skomunikowanej z najważniejszymi punktami.

Do niekorzystnych czynników kupna mieszkania z rynku pierwotnego można zaliczyć dłuższy czas oczekiwania na otrzymanie kluczy do mieszkania, które dopiero się buduje oraz pieniądze, które trzeba przeznaczyć na prace wykończeniowe wewnątrz własnego m. Ponadto tak ważną decyzję dotyczącą zakupu mieszkania należy podjąć często śto wyłącznie na podstawie projektów i wizualizacji nieruchomości.

Inwestycja z rynku wtórnego

Mieszkanie z rynku wtórnego jest dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na czasie i chcemy jak najszybciej się wprowadzić, najlepiej od razu po zakupie.

Wśród zalet tego rozwiązania wymienia się również m.in.:

  • akceptacja standardu wykończenia mieszkania, czyli brak konieczności dokonywania prac remontowych czy wykończeniowych
  • możliwość zobaczenia okolicy, budynków i instytucji w najbliższym sąsiedztwie.

Jakie są wady mieszkań z rynku wtórnego?

Niestety jest to często konieczność opłaty podatku od czynności cywilno - prawnej, która wynosi (2% od ceny transakcyjnej nieruchomości), często konieczna jest prowizja dla agenta nieruchomości, a także w zależności od wybranej inwestycji, konieczność wykonania mniejszego bądź większego remontu.

Bez względu na to, na jaki zdecydujemy się rynek - wtórny czy pierwotny, kupno mieszkania jest bardzo ważną decyzją. Jej podjęcie powinno być poprzedzone analizą swoich oczekiwań oraz możliwości finansowych i czasowych.