7 elementów ważnych przy wyborze lokalizacji mieszkania

Jakie czynniki mają wpływ na to, gdzie zdecydujemy się zamieszkać? Lokalizacja i cena to najważniejsze aspekty przy dokonywaniu wyboru przyszłego miejsca zamieszkania. Poniżej przedstawiamy 7 innych ważnych czynników, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu i kupnie mieszkania.

 1. Hałas

 2. Codzienny hałas to pewnie pierwsza myśl, kiedy przeczytamy o ofercie mieszkania zlokalizowanego przy dużym, ruchliwym skrzyżowaniu lub w niedalekiej odległości od lotniska. Codzienny hałas może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Po wybraniu nieruchomości warto wybrać się na miejsce budowy inwestycji, aby samemu sprawdzić, czy wokół panuje spokojna atmosfera.

 3. Miejsce do rekreacji

 4. Bliskość parków oraz terenów rekreacyjnych jest szczególnie ważna w przypadku mieszkania w mieście. Jeśli jesteśmy amatorami biegania, mamy małe dziecko, wychodzimy z czworonogiem lub po prostu lubimy długie spacery, tereny zielone, w tym również ścieżki rowerowe i place zabaw dla dzieci, położone w pobliżu inwestycji są szczególnie ważne.

 5. Dobry dojazd do pracy i komunikacja

 6. Szybki i prosty dojazd do pracy może być na wagę złota, bo chyba nikt nie lubi spędzać poranków stojąc na zakorkowanej ulicy. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru sprawdź jak funkcjonuje komunikacja miejska. Jeśli planujesz jeździć autobusami i tramwajami, zobacz, gdzie znajdują się najbliższe przystanki, a także w jakim czasie dojedziesz do głównych punktów w mieście.

 7. Bezpieczne sąsiedztwo

 8. Jak sprawdzić bezpieczeństwo danej lokalizacji? Sprawdź okolicę i opinię dotyczącą dzielnicy, w której znajduje się wybrana inwestycja. Pamiętaj jednak, że niektóre opinie mogą być wyolbrzymione a zła sława długo się utrzymuje. Jeśli istnieje taka możliwość, porozmawiaj również z osobami, które mieszkają w okolicy i popytaj, czy okolica jest bezpieczna oraz jakie jest sąsiedztwo.

 9. Szkoła dla najmłodszych i inne instytucje

 10. Jeśli planujesz założyć rodzinę lub masz już dzieci, z pewnością zainteresuje Cię odległość, w jakiej znajduje się przedszkole lub szkoła. Sprawdź równieże bliskość przychodni, sklepów, targu warzywnego, kościóła, szpitala czy apteki.

 11. Miejsce na auto

 12. Jeśli nie chcesz codziennie poświęcać dodatkowego czasu na szukanie bezpiecznego miejsca pod domem, w którym zaparkujesz auto, wybierz inwestycję, która zapewnia parking - podziemny, miejsce postojowe zewnętrzne lub w garażu.

 13. Jakie plany na przyszłość?

 14. Co jeszcze warto zrobić przed kupnem mieszkania? Poszukaj dodatkowych informacji o dzielnicy - osiedla w którym planujesz zakup, sprawdź plany inwestycyjne w okolicy, w szczególności planyów budowy, supermarketów czy ruchliwego skrzyżowania.