Mieszkania na przedmieściach

Kupno mieszkania na przedmieściach - zalety i wady

Decyzja o zamieszkaniu pod miastem coraz częściej podejmowana jest przez osoby poszukujące nowego miejsca do życia. Bliskość terenów zielonych, cisza i spokój większy niż w przypadku mieszkań zlokalizowanych w centrum - brzmi zachęcająco. Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę decydując się na zakup mieszkania na przedmieściach?

Dla kogo dom za miastem to właściwy wybór?

Mieszkanie pod miastem to doskonała inwestycja dla osób poszukujących nowoczesnych lokali o dużym metrażu, pochodzących z rynku pierwotnego. Cena nowego, ale mniejszego mieszkania w mieście może być znacznie wyższa niż cena dużego mieszkania na przedmieściach.

Przedmieścia to doskonała lokalizacja dla osób ceniących sobie własną przestrzeń, bliskość natury i spokój. Coraz częściej dom na przedmieściach daje możliwość posiadania własnego ogrodu i spędzania w nim przyjemnych wieczorów z dala od zgiełku miasta. Na przedmieściach znajdziemy również rozległe tereny rekreacyjne, które są idealnym miejscem na spacery czy dla biegaczy.

Przedmieścia to dobry wybór także dla rodzin z małymi dziećmi - tereny pod miastem wyróżniają się mniejszą gęstością zabudowy, ich mieszkańcy generują mniejszy ruch, przez co są dużo bardziej bezpieczne dla najmłodszych. Wspomniany wcześniej nieograniczony dostęp do zieleni dodatkowo czyni przedmieścia bardziej przyjaznymi dzieciom. Ponadto, zaletą mieszkania poza granicami miasta jest również dobry kontakt z sąsiadami - jest ich mniej, co sprzyja budowaniu więzi społecznych.

Jakie są zalety mieszkania poza miastem?

Podsumowując powyższe, mieszkanie na przedmieściach to przede wszystkim:

  • większa prywatność i swoboda mieszkania,
  • bezpieczniejsze i bardziej komfortowe otoczenie dla rodzin z dziećmi,
  • lepszy dostęp do terenów zielonych,
  • tańsze mieszkania w stosunku do mieszkań w centrum miasta,
  • większy wybór nowoczesnych mieszkań z rynku pierwotnego,
  • dobry kontakt z sąsiadami.

Minusy mieszkania poza miastem

Wydawać by się mogło, że większa odległość od centrum wiąże się z ograniczonym dostępem do usług. A wcale tak być nie musi. Coraz częściej na przedmieściach są nie tylko podstawowe punkty handlowe zapewniające usługi niezbędne do zaspokojenia codziennych potrzeb mieszkańców, ale i nieco bardziej rozbudowane, takie jak szkoły, restauracje, czy małe centra handlowe.

Mimo to, w zależności od wymagań i stylu życia osoby poszukującej mieszkania, przedmieścia mają swoje wady:

  • jeśli tereny pod miastem nie są dobrze skomunikowane z centrum, konieczne jest posiadanie auta,
  • w godzinach szczytu możliwy jest dłuższy czas dojazdu do centrum -  związane jest to z korkami powstającymi przy wjeździe do miasta. Na szczęście coraz częściej stosuje się obwodnice i drogi szybkiego ruchu, zapewniające płynny dojazd.

A zatem - przedmieścia - tak czy nie?

Jeśli marzy Ci się duże, nowoczesne mieszkanie w spokojnej okolicy, a możliwość wystąpienia korków w godzinach szczytu nie stanowi dla Ciebie problemu - kupno domu za miastem to doskonała decyzja. Jeśli natomiast jesteś duszą towarzystwa, ważny jest dla Ciebie swobodny dostęp do wszelkich usług i wystarczy Ci niewielkie, jedno lub dwupokojowe mieszkanie - dom na przedmieściach raczej się nie sprawdzi. Wybór lokalizacji mieszkania uzależniony jest przede wszystkim od Twoich preferencji - wybierz miejsce, w którym życie stanie się przyjemniejsze. Zadecyduj zatem czy będą to przedmieścia?