Twoje M New Nordic

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim

Dominująca biel, naturalne materiały, prostota i funkcjonalność. Styl skandynawski stanowi umiejętne połączenie tych elementów, a to wciąż nie wszystko, co w sobie skrywa. Choć mogłoby się wydawać, że to nieco surowy styl, w istocie dzięki niemu powstają przytulne i komfortowe aranżacje. Czym jeszcze wyróżniają się skandynawskie wnętrza? I czy północny klimat może zagościć w każdym mieszkaniu?

Myślisz Skandynawia - widzisz biel

Biel na ścianach i na podłodze, białe meble i dodatki, to główne elementy kojarzone ze stylem skandynawskim. Jasne, naturalne barwy są dla niego charakterystyczne, choć często kontrastują z szarościami, z pastelami lub nawet z wyrazistymi kolorami. Tutaj nie ma ograniczeń - urządzając mieszkanie możesz zdecydować się na białą podłogę, białe ściany i meble - jednocześnie, a wciąż będzie to wyglądało naprawdę dobrze. Znaczna przewaga białego koloru nadaje wnętrzom lekkości i optycznie je powiększa.

Tutaj nasuwa się odpowiedź na pytanie, czy to styl dla każdego mieszkania? - jak najbardziej:

  • przestronne wnętrza są wręcz idealne do stworzenia skandynawskiej aranżacji,
  • z kolei niewielkie mieszkania urządzone w stylu skandynawskim wydają się być znacznie większymi niż są w rzeczywistości.

To właśnie za sprawą bieli, a także światła!

Wnętrza pełne światła

Skandynawskie wnętrza olśniewają jasnością. Wcześniej wspomniana biel jest zatem jak najbardziej uzasadniona - doskonale odbija światło, potęgując efekt. Światło to w skandynawskim stylu istotny element, dlatego urządzając mieszkanie warto pamiętać, by nie zasłaniać okien grubymi, ciężkimi zasłonami, a najlepiej całkiem z nich zrezygnować. Staraj się także nie umieszczać w zasięgu okien elementów, które mogłyby je przysłaniać - pozwól światłu swobodnie rozgościć się w całym mieszkaniu.

Po skandynawsku, czyli funkcjonalnie

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim to przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania. Warto postawić zarówno na meble, które poza stylowym designem będą optymalnie praktyczne, ale i zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie. Skandynawskie aranżacje dążą do wydobycia możliwie największej przestrzeni, sprzyjającej swobodnemu poruszaniu się po każdym z pomieszczeń.

Nowe czy stare - jakie to meble?

Przede wszystkim drewniane - utrzymane w naturalnej kolorystyce lub malowane na biało, tapicerowane czarnym, szarym lub - rzecz jasna - białym materiałem, a także wykonane z innych, ekologicznych materiałów, takich jak kamień, czy szkło. Jeśli z kolei o formie mowa, meble w skandynawskim wnętrzu to zarówno:

  • nowoczesne projekty w klimacie new nordic,
  • eleganckie formy w typie scandi chic,
  • unikalne egzemplarze, których śmiało możesz poszukać na strychu,
  • meble w stylu vintage,
  • meble o minimalistycznym designie, które wystylizujesz na nieco starsze, niż są, inspirując się stylem shabby chic.

Warto pamiętać, że całkiem proste elementy, jak stolik kawowy z palet czy metalowy regał, doskonale wpiszą się w skandynawski styl.

Baza gotowa. Pozostaje jedynie wybrać wełniane koce i miękkie poduszki, by nadać wnętrzu przytulnego klimatu, zawiesić obrazy z motywem przyrody, będącej nieodłącznym elementem skandynawskich aranżacji, dobrać oświetlenie, na przykład industrialne lampy i czerpać radość z niezwykle stylowo, a jednocześnie funkcjonalnie urządzonego mieszkania.