Twoje M kawalerka

6 sposobów na funkcjonalne urządzenie kawalerki

Kawalerka to niewielki metraż, najczęściej oscylujący w granicach 20-35 m². Jednak nawet taka powierzchnia nie stanowi przeszkody, by urządzić ją stylowo i jednocześnie stworzyć przestrzeń zapewniającą komfort użytkowania. Poznaj nasze funkcjonalne pomysły na małe mieszkanie.

 1. Meble

  Urządzanie kawalerki często przywodzi na myśl dylematy, jakie wybrać meble. To one zajmują znaczną część pomieszczenia i nadają mu określonego charakteru. Dlatego warto zadbać o to, aby:

  ograniczyć liczbę mebli wyłącznie do tych niezbędnych,
  wybierać lekkie formy - prosta konstrukcja nie przytłoczy pomieszczenia,
  ich kolorystyka była utrzymana w jasnych barwach,
  były przede wszystkim wielofunkcyjne.

   Doskonale sprawdzą się tutaj meble modułowe lub wykonywane na zamówienie. Dzięki temu funkcjonalnie zagospodarujesz wnętrze kawalerki, posiadając odpowiednią liczbę półek, czy schowków, pomagających utrzymać porządek w mieszkaniu.

 2. Oświetlenie

  Kiedy meble już wybrane, czas na oświetlenie. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampy mogą zdziałać cuda! Światło modeluje przestrzeń sprawiając, że w zależności od potrzeb możemy ją powiększać lub sprawić, że aranżacja kawalerki stanie się bardziej przytulna. Wybierz lampy posiadające proste formy, które emitują jasne światło. Nie będą zajmowały dużo miejsca, a wieczorami dokładnie oświetlą całe wnętrze kawalerki.

  Zadbaj także o odpowiednie dekoracje okienne. Postaw na delikatne, woalowe firanki w jasnych kolorach, które będą przepuszczały światło. Możesz także całkowicie zrezygnować z firan i dodatkowo zagospodarować parapet - to coraz częściej stosowany zabieg w wielu nowoczesnych wnętrzach.

 3. Drzwi

  Te przesuwne to doskonałe pomysły na małe mieszkanie. Rozsunięte pozostają niemal niewidoczne i rozwiązują problem z zagospodarowaniem miejsca w zasięgu skrzydła klasycznych drzwi.

 4. Strefy

  Aby Twoja kawalerka była możliwie przestronna wydziel w jej przestrzeni funkcjonalne strefy. Strefę jadalni zaakcentuj stołem lub regałem, który oddzieli ją od strefy relaksu. Regał dodatkowo przyda się do przechowywania różnych drobiazgów. W strefie “salonu” wykorzystaj kanapę oraz praktyczny stolik z funkcją przechowywania. Kanapa sprawdzi się świetnie także jako łóżko, gdy na to sypialniane brak miejsca. Jeśli nie masz pomysłu, jak wydzielić strefy w swoim mieszkaniu, sprawdź inspiracje do urządzenia kawalerki.

  Dodatkowo możesz wykorzystać także ogród, jeśli posiadasz do niego bezpośredni dostęp. Zagospodaruj go tak, by jednocześnie wyglądał estetycznie i pozwolił zyskać dodatkową przestrzeń w Twojej kawalerce.

 5. Kolory

  Aranżacja kawalerki utrzymana w jasnych, pastelowych kolorach optycznie ją powiększy. Zadbaj, aby w takich barwach zostały utrzymane zarówno:

  ściany,
  meble,
  dekoracje.

   A jeśli pragniesz nadać wnętrzu nieco wyrazu - wybierz dodatki w kontrastowych kolorach.

 6. Nowoczesne pomysły na małe mieszkanie

  Rynek wyposażenia wnętrz oferuje coraz to nowsze rozwiązania, które sprawiają, że mieszkania jednopokojowe stają się niezwykle funkcjonalne. Zamiast stołu, czy biurka możesz wybrać mocowany do ściany, składany blat, a składane łóżko, chowane we wnęce ściany świetnie zastąpi duże łóżko sypialniane.

Oto nasze pomysły na aranżację kawalerki. Skorzystaj z wielu dostępnych możliwości oraz z naszych sposobów, a urządzanie kawalerki tak, by była w pełni funkcjonalna okaże się łatwe i niezwykle przyjemne!