Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka?

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka?

Oczekiwanie na dziecko to czas pełen emocji, ale też zmian. W zmianach warto uwzględnić odpowiednie zagospodarowanie mieszkania, zgodnie z potrzebami malucha. Od czasu jego narodzin to właśnie mieszkanie będzie miejscem, w którym spędzicie najwięcej czasu, dlatego warto zadbać, aby było ono przytulne i funkcjonalne. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w mieszkaniu, gotowym na pojawienie się nowego członka rodziny.

Pokój dla dziecka - jak właściwie go urządzić?

To pomieszczenie, w którym maluszek będzie przebywał najczęściej. Na dziecięcy pokój warto przeznaczyć pomieszczenie, które znajduje się najbliżej sypialni - o ile jest to oczywiście możliwe. Dzięki temu szybko zjawisz się przy dziecku, kiedy w nocy zacznie płakać, a także łatwiej będzie Ci wychwycić odgłosy dochodzące z jego pokoju. W pomieszczeniu tym powinny znaleźć się następujące elementy:

  • łóżeczko - najlepiej takie, które będzie “rosło” wraz z dzieckiem, wyposażone w odpowiedni materac - niezbyt miękki, aby się nie odkształcał. Warto zadbać, aby łóżeczko zostało postawione możliwie jak najdalej od kaloryfera i okna, tak by maluch się nie przegrzał i nie wychłodził. Ponadto, nie ustawiaj go w miejscu narażonym na przeciąg, dbając, aby maluszka nie zawiało - unikaj więc stawiania łóżeczka na linii okno-drzwi,
  • przewijak oraz regał lub komoda na dziecięce akcesoria - znajdujące się jak najbliżej siebie. Dzięki temu podczas przewijania kremy, pieluszki czy ubranka będą pod ręką i nie będzie trzeba zostawiać dziecka, by po nie sięgnąć,
  • fotel - przeznaczony do usypiania i karmienia. Świetnym rozwiązaniem będzie fotel bujany, ponieważ delikatne kołysanie uspokoi maluszka i spowoduje, że łatwiej będzie mu zasnąć.
    Warto zadbać, aby w dziecięcym pokoju nie było zbyt wielu zabawek - przynajmniej na początku. Maluszek i tak nie będzie się nimi interesował, a będą one jedynie gromadziły zbędny kurz. Dodatkowo, wybierając kolor ścian, postaw na ciepłe, pastelowe barwy.

Co jeszcze warto zmienić w mieszkaniu?

Przygotowania mieszkania na przyjście dziecka zdecydowanie nie kończą się na jego pokoju. Stwórz w mieszkaniu przestrzeń, która będzie bezpieczna i relaksująca - podczas opieki nad dzieckiem, warto przebywać w miejscach, które odprężą zarówno rodziców, jak i malucha. Jak to zrobić?

Zadbaj o czystość

Miejsce, w którym zamieszka maluszek powinno być optymalnie schludne, pozbądź się przedmiotów, które nie są Ci potrzebne, a jedynie zajmują przestrzeń i dokładają pracy podczas sprzątania. Warto także zrezygnować z dywanów - szczególnie tych z długim włosiem, ponieważ są one siedliskiem roztoczy.

Regularnie sprzątaj łazienkę oraz kuchnię. W tych miejscach znajduje się najwięcej bakterii. Jeśli dziecięce akcesoria planujesz trzymać w łazience, zagospodaruj miejsce na zamykaną szafkę, do której je schowasz, dzięki temu m.in. bakterie nie będą na nich osiadać.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Dzienne światło w mieszkaniu dodaje energii i sprawia, że w pomieszczeniu przebywa się przyjemniej. Wybierz więc lekkie, przepuszczające światło firanki. Wieczorami niech mieszkanie oświetlają żarówki emitujące światło o ciepłej barwie, odpowiednio przykryte kloszem, by nie podrażniały oczu maluszka. Warto także wybrać oświetlenie z regulacją intensywności - szczególnie przyda się w pokoju dziecka.

Zmień swoje mieszkanie w miejsce przyjazne dziecku

Odpowiednie wyposażenie pokoju i jego właściwe zagospodarowanie oraz niewielkie zmiany w pozostałych pomieszczeniach - niewiele potrzeba, by stworzyć przestrzeń, w której Twój maluszek będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. Jednak tak niewielkie zmiany będą miały wielki wpływ zarówno na wygodę dziecka, jak i rodziców, a także przyczynią się do właściwego rozwoju malucha.1