Jak przygotować ściany do malowania w nowym mieszkaniu?

Jak przygotować ściany do malowania w nowym mieszkaniu?

Odpowiednie przygotowanie ścian do malowania to podstawa dla uzyskania trwałego i estetycznego wykończenia, zdobiącego wnętrze nowego mieszkania. Warto pamiętać, że w zależności od rodzaju wykończenia ścian, jakie najczęściej stosuje się w nowym budownictwie - tynk gipsowy lub płyty kartonowo-gipsowe - proces przygotowania ich do malowania będzie się nieco różnił. Podpowiadamy, jak przygotować ściany do malowania w nowym mieszkaniu, aby uzyskać efekt gładkiego i równomiernego pokrycia farbą.

Przygotowanie do malowania tynku gipsowego

Jak przygotować tynk gipsowy do malowania? Oceń jakość wykończenia - jeśli tynk został położony właściwie, będzie gładki, pozbawiony pęknięć i ubytków w ścianie. Wybierając mieszkanie od renomowanego dewelopera, który zadbał, aby prace w lokalach były prowadzone wyłącznie przez profesjonalistów, tynkowanie z pewnością będzie wykonane poprawnie.

Położony właściwie tynk znacznie przyspiesza przygotowanie ścian do malowania w nowym mieszkaniu - nie ma potrzeby wyrównywania powierzchni, można od razu przystąpić do gruntowania. Położenie gruntu to działanie konieczne dla materiałów wyróżniających się wysoką chłonnością, takich jak gips. Pokrywając ścianę warstwą gruntu uzyskamy:

  • wyrównaną chłonność,
  • zwiększoną przyczepność farby,
  • prawidłowe, równomierne wysychanie farby.

Co ważne, przygotowany tynk gipsowy do malowania musi być całkowicie suchy. Położenie farby na optymalnie gładką i suchą powierzchnię pozwoli uzyskać estetyczne wykończenie.

Jak przygotować do malowania płyty kartonowo gipsowe?

Zanim rozpoczniemy malowanie płyt kartonowo-gipsowych, należy pokryć je - podobnie jak tynk gipsowy - warstwą gruntu. Warto wiedzieć, że z uwagi na specyfikę płyt ich przygotowanie do malowania wymaga nieco więcej pracy. Dla tego rodzaju wykończenia charakterystyczne są widoczne łączenia płyt, a także ślady po wkrętach mocujących. Specjaliści prowadzący prace wykończeniowe powinni zadbać, aby ich powierzchnia była idealnie gładka, co podobnie jak w powyższej sytuacji, skraca nam czas przygotowania ścian do malowania - w innym przypadku konieczne byłoby wygładzenie podłoża.

Odpowiednio przeprowadzone gruntowanie pozwoli:

  • wyrównać chłonność i ujednolicić wykończenie,
  • przedłużyć trwałość farby,
  • zwiększyć krycie farby.

Warstwa gruntu to także dodatkowe zabezpieczenie płyt, które są bardziej podatne na uszkodzenia niż tynk gipsowy.

Co jeszcze warto przygotować przed malowaniem ścian w nowym mieszkaniu?

Zanim przystąpisz do malowania przygotowanego tynku gipsowego lub płyt kartonowo-gipsowych pamiętaj także o:

  • odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu -  powinna wynosić między 18 a 25 stopni, a powietrze nie powinno być zbyt suche, ponieważ może spowodować niewłaściwe wysychanie farby,
  • wyborze farby odpowiedniej do powierzchni gipsowych, która będzie wyróżniała się wysoką jakością i łatwością w rozprowadzeniu,
  • wyborze odpowiednich narzędzi malarskich, które umożliwią optymalnie dokładne rozprowadzenie poszczególnych preparatów.

Jak widać, aby przygotować ściany do malowania w nowym mieszkaniu nie trzeba wiele pracy, ale warto poświęcić temu czas i uwagę. Dzięki temu przygotowanie będzie w pełni dokładne, a to przełoży się na satysfakcjonujący efekt końcowy.

Wybierając swoje nowe mieszkanie warto stawiać na praktyczne rozwiązania, które będą ułatwieniem podczas prac wykończeniowych - sprawdź nasze mieszkania w Rokietnicy, gdzie mamy tynk maszynowy, gipsowy i przekonaj się, jak przyjemne może być urządzanie nowego miejsca!