W dobie wysokiej inflacji wiele osób szuka pewnych i sprawdzonych inwestycji. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, lub chcesz korzystnie ulokować pieniądze i zyskać stały, comiesięczny przychód, możesz zdecydować się na wynajem. Zanim jednak podejmiesz tę decyzję, warto poznać lokalny rynek nieruchomości i zapoznać się z kwestiami prawnymi. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik. Zapraszamy do lektury!

Wybierz lokal

Jak zacząć wynajmować mieszkanie? Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie lokalu. Jednak jak się do tego zabrać? Najpierw ustal, do kogo chcesz adresować swoją ofertę. Mieszkania w centrum z pewnością chętnie wynajmą studenci, którzy nie chcą tracić czasu na dojazdy na uczelnię. W tym przypadku możesz podzielić mieszkanie na pokoje i wynajmować je osobno. Musisz jednak być przygotowany na to, że osoby uczące się najczęściej nie mają stałego źródła dochodu, więc zazwyczaj decydują się na tańsze stancje. W związku z tym okres zwrotu inwestycji może się znacznie wydłużyć.

Jeśli chcesz adresować swoją ofertę do rodzin, możesz liczyć na to, że wynajmujący będą godzić się na wyższe odstępne (o kosztach powiemy więcej w dalszej części artykułu), jednak będą mieli też swoje wymagania. Zapewne nie zadowolą się małym mieszkaniem tuż przy ruchliwej ulicy. Pewnie zwrócą też uwagę na standard wykończenia budynku i udogodnienia. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na apartamenty z rynku pierwotnego położone na obrzeżach. Dobrym pomysłem będą mieszkania w Skórzewie, które znajdują się tuż przy granicy z Poznaniem, lecz ze świetnym dojazdem do centrum miasta. Okolica jest spokojna, więc z pewnością docenią ją miłośnicy ciszy oraz rodziny z małymi dziećmi. Deweloper w Skórzewie zaplanował także liczne udogodnienia na osiedlu.

Znajdź najemcę

Jeśli wiesz już mniej więcej, komu chcesz wynajmować mieszkanie, warto przejść do szczegółowej charakterystyki idealnego najemcy. Odpowiedz więc sobie na kluczowe pytania dotyczące zgody na palenie tytoniu czy posiadanie zwierząt w lokalu. Wynajmując swój apartament, możesz oczywiście stawiać własne warunki, jednak pamiętaj, że zbyt duże wymagania mogą opóźnić znalezienie najemcy, a tym samym zwrot inwestycji.

Kiedy zbierzesz już wszystkie odpowiedzi, czas na rozpoczęcie poszukiwań. Jednak jak wynająć mieszkanie komuś, kogo nie znasz? Teoretycznie wystarczy ogłosić się na lokalnych portalach, w gazetach i mediach społecznościowych. Wiąże się to jednak z koniecznością odbierania telefonów i oprowadzania zainteresowanych po lokalu. Zastanów się więc, czy na pewno masz na to czas i czy nie lepiej pozostawić to przedstawicielom biur nieruchomości.

Podpisz umowę

W umowie powinny znajdować się wszystkie ważne informacje dotyczące lokalu i warunki wynajmu. Najlepiej więc przy jej sporządzeniu skorzystać z pomocy notariusza.

Jednym z punktów, które z reguły najbardziej interesują zarówno wynajmującego, jak i najemcę, jest wysokość comiesięcznego odstępnego. Jak ją ustalić? Tu przyda się analiza rynku. Sprawdź, jakie ceny oferuje Twoja konkurencja. Weź tu pod uwagę, czy standard porównywanych mieszkań jest zbliżony do Twojego lokalu.

Jak wynajmować mieszkanie zgodnie z prawem?

Jak legalnie wynajmować mieszkanie? Przede wszystkim pamiętaj o podpisaniu umowy i odprowadzaniu podatku. Nie musisz jednak od razu zakładać działalności gospodarczej. Możesz uiszczać podatek ryczałtem lub na zasadach ogólnych.

Przy okazji pamiętaj o ubezpieczeniu mieszkania. Jest to ważne w przypadku każdej nieruchomości, ale podczas wynajmu nabiera to szczególnego znaczenia.

Podsumowanie

Jak zarabiać na wynajmie? Przede wszystkim znajdź lokal w odpowiedniej lokalizacji. Później przychodzi czas na nawiązanie kontaktu z potencjalnymi wynajmującymi oraz podpisanie umowy. Choć w praktyce wydaje się to łatwe, znalezienie odpowiedniego lokatora nie zawsze jest takie proste. Dlatego właściciele apartamentów często nawiązują współpracę z przedstawicielami biur nieruchomości, którzy nie tylko oprowadzają zainteresowanych po lokalu, lecz również wyjaśnią Ci prawne aspekty wynajmu.

Wstecz